PUNTÍKOVÝ DEN v MŠ


 

 

 

 

 

 

 

Naše mateřská škola se zapojí do kampaně PUNTÍKOVÝ DEN, který bude probíhat 29.října 2021.

 

Co je Puntíkový den?

 

Důvodem vzniku Puntíkového dne byla potřeba edukovat veřejnost o tom, že lupénka není infekční onemocnění, a tudíž není důvod se pacientů stranit a jakkoliv je odmítat. Stává se, že nepoučení laici žádají kupříkladu personál koupaliště o vykázání pacienta, jelikož se bojí nákazy. Lupénka je už tak pro pacienty velice stresující záležitostí a pokud se ještě setká s nepochopením okolí, nezřídka takový pacient pomýšlí i nad sebevraždou. Lupénka se netýká pouze pacienta, ale celé jeho rodiny, což mohu potvrdit z vlastním zkušenosti, neboť jsem dítětem pacientky. Proto se o lupénku zajímám již dlouhá léta a svojí prací se snažím pomáhat jak pacientům, tak jejich rodinám. S pacientskou organizací SPAE spolupracuji přes 20 let a momentálně jsem i členkou jejího výboru. Zároveň působím jako "Sestra v akci" spolku Revenium. V rámci telefonické poradny pomáhám pacientům a jejich rodinám řešit potíže, které vyvstaly v souvislosti s onemocnením lupénkou. Pravidelně se účastním mezinárodních kongresů a jednání u kulatého stolu, proto mohu potvrdit, že nedostatečná informovanost veřejnosti o tomto autoimunitním onemocnění je problémem takřka celosvětovým. 


Do kampaně se zapojil i Igráček EFKO. Vedení firmy zaujal nápad s Puntíkovým dnem a rozhodli se akci podpořit výrobou speciální edice puntíkové rodiny Igráčků, kteří budou mít oproti klasické řadě i přidanou hodnotu v podobě samolepek, jež bude možné opakovaně lepit na figurky a doplňky. Cílem je, aby se při této činnosti děti (a jejich rodiče) poučili o tom, že lupénka není infekční a může se objevit u kohokoliv, jen někteří z nás k tomu mají vetší dispozice. Že někteří se k lidem s lupénkou nechovají hezky, protože tuto informaci nemají a bojí se, že se nakazí a oni jsou pak smutní a nechtějí se zařazovat do kolektivu, protože se bojí odmítnutí.

 

Výtěžek z této akce poputuje na podporu pěti rodin s dětským pacientem, kterým se z částky uhradí ozdravný pobyt u moře. Pacienty budeme vybírat ve spolupráci s odbornou dermatologickou společností.

 

Gabriela Doleželová

 

 

Věříme, že se společně s námi do kampaně zapojíte.

 

Děkujeme 

kolektiv MŠ